W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić Ci pokrótce cechy, jakimi powinny charakteryzować się monitory gamingowe. Omówimy parametry, które mają niebagatelne znaczenie dla płynności rozgrywki oraz jakości obrazu. Ta wiedza z pewnością ułatwi Ci wybór idealnego monitora gamingowego.

Parametry wpływające na jakość monitora gamingowego

Jednym z kluczowych parametrów, jakie musisz wziąć pod uwagę podczas wyboru monitora gamingowego, jest czas reakcji. Zbyt długi czas reakcji powoduje, że pojawia się efekt smużenia i opóźnienia obrazu. Wysokiej klasy monitory charakteryzują się czasem reakcji na poziomie 1 ms. Cechuje je również odświeżanie na poziomie 144 Hz. Oznacza to, że monitory są w stanie odświeżać obraz nawet 144 razy w ciągu 1 sekundy. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku e-sportu, gdzie o zwycięstwie lub porażce często decydują ułamki sekund. Oprócz szybkości odświeżania bardzo istotna jest także wysoka rozdzielczość, szeroki kąt widzenia oraz jasność ekranu. Wybierając monitor, powinieneś także zwrócić uwagę na wartość tzw. input laga, która musi być jak najniższa.

Wszystkie omówione elementy mają niebagatelny wpływ na efekt w postaci obrazu, jaki wyświetla się na monitorze. Trochę miejsca warto także poświęcić technologii Flicker Free od AMD. W połączeniu z systemem redukcji niebieskiego światła stanowi ona optymalną ochronę dla Twoich oczu.

Matryce w monitorach gamingowych

W monitorach gamingowych możesz spotkać 1 z 3 rodzajów matrycy, która odpowiada za jakość wyświetlania obrazu i kąty widzenia. Pierwszym jest matryca TN. Monitory wyposażone w ten typ matrycy są często wybierane przez osoby biorące udział w rozgrywkach na światowym poziomie. W przypadku matrycy TN czerń nie wykazuje idealnej głębi. Niemniej jednak podczas patrzenia na ekran na wprost jest to w zasadzie niezauważalne.

W przypadku większości graczy doskonałym wyborem będzie monitor wyposażony w matrycę IPS. Do jej cech charakterystycznych można zaliczyć szerokie kąty widzenia oraz doskonałe odwzorowanie kolorów. Jednocześnie matryca IPS zapewnia krótki czas reakcji. Jeżeli grasz głównie hobbystycznie, to ten wariant będzie dla Ciebie idealny. Matrycę IPS wybierają także graficy i architekci, co tylko potwierdza uniwersalność tej technologii.

Cechą charakterystyczną matrycy VA jest wyświetlanie głębokiej czerni oraz wysoki poziom kontrastu. Ma to duże znaczenie podczas użytkowania monitora w godzinach nocnych. Matryca VA zapewnia szerokie kąty widzenia, co pozwala osobom siedzącym obok oglądać rozgrywkę bez utraty jakości obrazu. Wadą matrycy VA jest trochę dłuższy czas reakcji. Będzie on szczególnie odczuwalny podczas dynamicznych rozgrywek.

Technologie stosowane w monitorach gamingowych

Dużym atutem monitorów gamingowych jest obsługa technologii G-Sync od nVidia. Dzięki temu możesz cieszyć się idealną płynnością obrazu oraz brakiem poziomych linii i przycięć. Jest to możliwe dzięki wyświetlaniu dwóch klatek jednocześnie bez ich pełnego renderowania.

Zwróć także uwagę na technologię High Dynamic (HDR). Zwiększa ona zakres tonalny, dzięki czemu możliwe staje się wyświetlanie obrazu o dużych różnicach jasności pomiędzy sekcjami. Zastosowanie technologii HDR doskonale widać w miejscach, gdzie jasny obiekt łączy się z ciemnym tłem. High Dynamic powoduje także zwiększenie nasycenia kolorów oraz poprawia ich odwzorowanie.

Wybierając monitory gamingowe, musisz koniecznie zajrzeć na stronę iiyama-sklep.pl. Znajdziesz tam szeroki wybór wysokiej jakości sprzętu dla fanów e-sportu.

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj