Prowadzenie handlu online może dotyczyć nie tylko sprzedaży towarów dla konsumentów, lecz także sprzedaży hurtowej.

Sprzedaż internetowa to skuteczny sposób na zysk. Sklep internetowy najczęściej kojarzony jest jako miejsce dedykowane dla konsumentów – osób fizycznych. Należy jednak zaznaczyć, że aktualnie sprzedaż online dotyczy nie tylko detalu, ale także hurtu.

Hurtowa sprzedaż w branży ecommerce, czyli w handlu online, posiada swoją specyfikę, dlatego też różni się ona od zwykłej sprzedaży dla klienta końcowego. To przekłada się także na inną konstrukcję sklepów internetowych przeznaczonych dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Czym zatem jest sklep internetowy B2C, a czym sklep internetowy B2B?

Sklep internetowy B2C – dla klientów indywidualnych

B2C to angielski skrót odnoszący się do zwrotu business-to-consumer, czyli inaczej do relacji, jaka następuje pomiędzy przedsiębiorstwem a klientem indywidualnym.

W ramach B2C prowadzona jest sprzedaż do klienta końcowego, dlatego też przedsiębiorca musi spełnić wówczas odpowiednie wymogi prawne związane z prowadzeniem takiego handlu internetowego – ecommerce.

Sklep internetowy B2C musi być zatem przygotowany tak, aby pozwalać na łatwą, sprawną, prawidłową realizację sprzedaży do klienta indywidualnego. Zatem sklepy internetowe B2C nie tylko prezentują cenę z podatkiem VAT, ale również są one wyposażane w dodatkowe funkcjonalności, które wspierają handel.

Stosowany wówczas system ecommerce, czyli system, który służy do obsługi sklepu internetowego, musi przede wszystkim pozwalać na:

  • czytelne zaprezentowanie oferty handlowej
  • precyzyjne i szybkie wyszukanie potrzebnych produktów
  • łatwą finalizację transakcji przez wybór bezpiecznych form płatności i wysyłki
  • przyspieszenie procesu realizacji zamówienia

Dobry sklep internetowy B2C pozwoli zatem na łatwiejszą realizację zakupów klientom indywidualnym, a przy tym będzie on również wspomagał działalność przedsiębiorcy, udostępniając mu szereg praktycznych narzędzi.

Przykładem tego typu sklepu internetowego jest sklep OMNIcommerce.

Sklep internetowy B2B – dla klientów biznesowych

Handel hurtowy ma jednak inną specyfikę niż handel detaliczny. To powoduje, że system ecommerce przeznaczony do obsługi sklepów B2B także posiada inną konstrukcję.

Handel B2B, czyli business-to-business odnosi się do transakcji odbywających się pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. To przekłada się także na konieczność korzystania z innych rozwiązań sprzedażowych w ecommerce.

Sklep internetowy B2B, który przeznaczony jest do prowadzenia relacji z klientami biznesowymi, jest wyposażony w dodatkowe funkcje, aby obsługa innej firmy była za jego pośrednictwem jeszcze efektywniejsza.

Transakcje B2B wymagają między innymi innego dokumentowania, ale również indywidualnego podejścia do partnera biznesowego. W związku z tym powszechne jest przygotowywanie specjalnych ofert, nadawanie rabatów, a także innych uprawnień, które ułatwiają kontakty biznesowe.

Zatem system ecommerce przeznaczony do obsługi sklepów internetowych dla sprzedaży hurtowej daje dostęp do rozbudowanego panelu administracyjnego, który pozwala między innymi na:

  • łatwiejsze zarządzanie produktami i ich grupami
  • segmentację klientów
  • zaawansowanie raportowanie
  • tworzenie pakietów promocyjnych
  • tworzenie statystyk sprzedażowych

Dodatkowo, sklep internetowy może być wówczas wyposażony także w dodatkowe funkcjonalności wspierające handel ecommerce B2B, na przykład może pozwalać na prowadzenie transakcji wielowalutowych z kontrahentami z innych krajów.

Na rynku znajdują się także systemy ecommerce, które oferują funkcjonalności zarówno w obszarze handlu dla klientów indywidualnych, jak również biznesowych. Wówczas nie jest konieczne wdrażanie dwóch osobnych systemów obsługi sprzedaży. Takie rozwiązanie oferuje wspomniany już system OMNIcommerce.

Podsumowując, handel online może odbywać się zarówno detalicznie, jak i hurtowo. Wsparciem są wtedy odpowiednie systemy ecommerce dostosowane do specyfiki handlu B2C oraz B2B.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj