Akumulator litowo – jonowy lub inaczej bateria litowo – jonowa to element, bez którego praktycznie żadne urządzenie mobilne nie jest w stanie działać. Z racji tego, że akumulatory wykorzystujące technologię litowo – jonową należą do najlżejszych, są stosowane we wszelkiego rodzaju sprzętach elektronicznych. Smartphony bez tej technologii przypominałyby nieporęczne cegiełki, które ważyłyby znacznie więcej i miały ograniczone osiągi energetyczne. Duże pakiety baterii litowo – jonowych wykorzystywane są w technologii między innymi Tesli, która służy do napędzania samochodów elektrycznych. Akumulatory tego typu szybko się ładują, jednak trzeba to robić często. Technologia ta nie jest bez wad, jednak póki co lepszych rozwiązań upowszechnionych na taką skalę jak lit-ion nie ma. Baterie litowo – jonowe charakteryzują się większą gęstością w efekcie mimo swojej lekkości są bardziej wydajne.

Lit-Ion w sprzęcie mobilnym

Technologia litowo jonowa zadomowiła się przede wszystkim w nowoczesnych smartphonach. Dzisiejsze modele telefonów często wyposażone są w funkcję quick charge, która pozwala naładować telefon w kilkadziesiąt minut, a nie kilka godzin. Bateria litowo jonowa może być ładowana w trybie szybkim (dla większej wygody) lub w trybie powolnym (standardowym) dla uzyskania dłuższej żywotności.

Baterie litowo jonowe w telefonach, laptopach i tabletach przeważnie w pierwszej fazie ładują się szybko do 70 – 80 procent pojemności, a następnie przechodzą na tryb standardowy dla oszczędzenia baterii. W wyniku szybkiego ładowania sprzęt bardziej się nagrzewa, oprogramowanie telefonu lub innego sprzętu mobilnego przechodzi na inny tryb, gdy temperatura przekroczy zalecaną granicę.

Łatwiejsze ładowanie

Baterie litowo – jonowe nie wymagają czekania aż akumulator rozładuje się do zera. Można je ładować oraz doładowywać, kiedy tylko zaistnieje na to ochota lub potrzeba. Jeden pełny cykl ładowania to czas wykorzystania całej energii baterii. Przyjęło się mylnie traktować cykle ładowania od momentu podpięcia telefonu do kabla (i naładowania go np. w 50%). Baterie litowo – jonowe są w stanie wytrzymać wiele setek pełnych cykli ładowania, w efekcie są one w stanie wydajnie służyć przez długi czas.

Eksploatacja baterii jest czymś standardowym w końcu sprzętu mobilnego używa się z coraz większą częstotliwością na co dzień. Okazjonalna zmiana baterii na nową w laptopie lub telefonie nie jest skomplikowanym procesem i zajmuje kilka minut. Baterie litowo – jonowe to technologia, która cały czas się rozwija. Z każdą nową generacją telefonów baterie litowo – jonowe stają się coraz lepszymi dzięki stosowaniu wysokowydajnych ogniw. Jednak technologia ta ma swoje ograniczenia. Bateria w telefonie przy pełnym obciążeniu jest w stanie wytrzymać kilka dni, jednak z czasem długość pracy wyraźnie się skraca. Jest to problem nie do przeskoczenia. Póki co nie przewiduje się jeszcze żadnego innego typu akumulatorów, który stanowiłby dla litowo – jonowych zauważalną konkurencję. Producenci myślą ciągle o poprawie istniejących parametrów – przede wszystkim pojemności, żywotności oraz bezpieczeństwo w użytkowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj