W wielu przypadkach podłączenie monitora do laptopa jest nieuniknione. Kiedy musimy korzystać w biurze z ultrabooka, ale też pracujemy w domu, monitor wielkości 21 cali i większy będzie wybawieniem. Jest to szczególnie cenna możliwość dla programistów. W domu także chętnie niektórzy korzystają z możliwości oglądania na przykład filmów na większym monitorze, zamiast na małym ekranie 13 czy 15 calowym. W identycznej sytuacji są użytkownicy komputerów przenośnych, chcących podłączyć swoje urządzenie do telewizora czy projektora, żeby wyświetlić na przykład film dla całej rodziny czy prezentację na spotkaniu w biurze.

Sposób podłączenia komputera do większego wyświetlacza nie jest prosty. Najważniejszy aspekt jest taki, jakie wyjścia i wejścia mają łączone przez nas urządzenia.

Standard VGA w urządzeniu wejściowym i wyjściowym

Kiedyś standardem było złącze VGA. Monitor posiadał często kabel VGA przymocowany na stałe do urządzenia, a jedynym złączem w komputerze było wejście VGA. Wystarczyło podłączyć urządzenie.

Standard HDMI w obydwu urządzeniach

W dzisiejszych czasach najpopularniejszym sposobem łączenia urządzeń, takich jak monitor z komputerem jest standard HDMI. Jeśli monitor posiada takie wejście, należy jedynie dokupić kabel HDMI i połączyć nim obydwa urządzenia.

Dwa różne standardy

Jeśli monitor jest starszy, a komputer nowszy, albo odwrotnie, należy zakupić kabel HDMI oraz przejściówkę o oznaczeniu „HDMI to VGA” i połączyć obydwa urządzenia.

Jak łączyć?

Jeśli udało nam się połączyć kablem monitor i komputer, łączenie odbywa się dwojako. W wielu przypadkach wystarczy nacisnąć odpowiednią ilość razy przyciski Fn+F4 (najpierw przycisk Fn i trzymając go wciskać wielokrotnie przycisk F4 do odpowiedniego przełączenia się ekranu na obydwu urządzeniach). Jeśli ta metoda zawiedzie, należy wejść w ustawienia monitora (prawym przyciskiem myszy na pulpicie, opcja „ustawienia ekranu” i po lewej stronie „Ekran”) i pod hasłem „Wiele ekranów” kliknąć „wykryj”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj