WordPress, oprogramowanie teoretycznie przeznaczone dla blogerów, podbija świat. Już ponad połowa stron internetowych oparta jest o ten skrypt PHP. Jego popularność wynika z ogromnej liczby darmowych i płatnych dodatków – wtyczek i motywów graficznych. W dodatku sam skrypt jest intuicyjny, a dzięki automatycznym aktualizacjom – względnie bezpieczny.

Jak każdą stronę internetową, tak i tą opartą o WordPress należy umieścić w sieci, aby była dostępna z każdego miejsca na świecie. Służy ku temu hosting stron www. Ilość ofert na takie usługi jest gigantyczna. Szacuje się, że tylko w samej Polsce rynek hostingu to około 1000 ofert zarówno firm, jak i osób prywatnych. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze serwera dla WordPressa? Na pewno należy zacząć od ceny hostingu. Dla niewielkich projektów nie warto od razu kupować serwera o pojemności liczonej w dziesiątkach gigabajtów kosztujących przynajmniej kilkaset złotych rocznie. Można spokojnie założyć, że na start wystarczy konto o pojemności kilkuset megabajtów kosztujące mniej niż 50 zł rocznie. Stawiając takie ograniczenie co do ceny można z góry odfiltrować około 95% firm hostingowych, bo nawet jeśli jakaś firma sprzedaje usługę tego typu za np. 1 zł, to pod uwagę powinniśmy brać tylko takie firmy, które oferują tani hosting nie tylko w pierwszym okresie rozliczeniowym, ale także w kolejnych latach. Przykładem takiego podejścia jest polska firma HostingHouse.pl, gdzie najtańszy pakiet (brązowy) kosztuje jedynie 25 zł + VAT rocznie (w promocji można go zakupić jeszcze taniej).

Oprócz ceny serwera, ważne są jeszcze jego parametry i zabezpieczenia. Obecnie trudno sobie wyobrazić stronę bez szyfrowania SSL (czyli adresu zaczynającego się od „https”, a nie „http”). Wiele firm hostingowych wdrożyło do swojej oferty darmowe certyfikaty Let’s Encrypt, które są wystarczające do takiego zabezpieczenia połączenia. Warto, aby operator dawał taki certyfikat gratis do hostingu (i aby ten prezent był faktycznie bezpłatny w całym czasie trwania usługi).

Kolejną kwestią są stosowane zabezpieczenia. Mimo, że WordPress jest oprogramowaniem względnie bezpiecznym (trzeba po prostu pamiętać, że nie ma rozwiązań bezpiecznych w 100%), to najczęstszą przyczyną problemów tego skryptu są jego dodatki, czyli pluginy. Dobrze więc będzie, jeśli hosting będzie wyposażony w odpowiednie funkcje uniemożliwiające włamanie na stronę. Dla przykładu: wspomniany wcześniej HostingHouse.pl posiada w ofercie tani hosting dla WordPress (https://hostinghouse.pl/tani-hosting-wordpress), w którym oferuje dedykowane zabezpieczenia, które – wg przedstawicieli firmy – każdego dnia udaremniają tysiące potencjalnych ataków na ten rodzaj stron.