Wybierając lub konfigurując komputer, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów – jednym z kluczowych komponentów jest dysk. Aktualnie popularne są szybkie dyski SSD, znacznie poprawiające wydajność urządzenia. Poznaj zalety obu rozwiązań – dysku SSD oraz HDD.

Dysk SSD a HDD

Dyski twarde nie są nowością – pierwszy skonstruował w 1956 roku IBM. Do niedawna powszechnie stosowane były tradycyjne dyski talerzowe HDD, ale obecnie są one wypierane przez szybsze dyski SSD. Jeśli zastanawiasz się, jak go wybrać, sprawdź, na co  warto zwrócić uwagę.

Dyski HDD posiadają ruchome talerze i głowice odczytujące dane – są to ruchome komponenty. Mimo że mają większą pojemność i są tańsze, cechuje je także większa awaryjność (są mało odporne na uderzenia i inne czynniki udarowe) oraz wolniejsza i głośniejsza praca. Ich zaletą jest zatem pojemność oraz przystępna cena.

Dyski SSD mają kompaktowe wymiary, gdyż są zbudowane z kości NAND – ponadto są one lekkie i szybkie, mniej awaryjne, ale też droższe i zwykle mają mniejszą pojemność niż dyski HDD.

Dysk SSD – lepszy wybór?

Który dysk do laptopa zatem wybrać? Trzeba kierować się swoimi potrzebami, gdyż oba elementy mają zarówno zalety, jak i wady. Dyski SSD prawdopodobnie wyprą tradycyjne odpowiedniki, ale na razie dla wielu użytkowników ich cena jest głównym czynnikiem zniechęcającym do zakupu.

Jeśli jednak budżet na to pozwala, lepiej wybrać nowocześniejszy dysk SSD. Będzie to lepszy wybór pod działanie systemu i różnych programów, gdyż ich praca będzie płynna – SSD zdecydowanie przyspieszy proces ich uruchamiania się, co wpływa na komfort użytkowania i pracy.

Dysk SSD i DHH – dwa w jednym

Popularnym rozwiązaniem są też hybrydy łączące zalety obu rozwiązań. Zastosowanie w komputerze obu modeli to popularna praktyka – taki sprzęt świetnie się sprawdza, gdyż jest szybki i pojemny. Dysk SSD warto wykorzystywać do instalacji systemu i programów oraz gier, a HDD służy do archiwizowania danych.

Szukając dysku do komputera stacjonarnego lub laptopa, weź pod uwagę indywidualne potrzeby i możliwości oraz budżet. Jeśli zdecydujesz się na SSD, tu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie: https://lenovozone.pl/blog/jaki-dysk-ssd-do-laptopa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj