Sytuacja w obecnej gospodarce nieustannie się zmienia i ewoluuje. Firmy zwiększają przestrzeń swojego działania, obejmując coraz więcej dziedzin, nad którymi trzeba czuwać. Nie jesteśmy Alfą i Omegą, dlatego nie możemy być ekspertami w każdej możliwej dziedzinie. Henry Ford stwierdził, że ‘Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż nasi konkurenci, to nie ma sensu, żebyśmy to robili. Powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej’ I jest to jak najbardziej słuszne stwierdzenie. Tutaj otwiera się olbrzymia rola outsourcingu. Powierzamy firmie zewnętrznej pewne usługi, oszczędzając przy tym pieniądze i tak ważny obecnie czas.

Czym jest outsourcing?

Nazwa procesu pochodzi od połączenia trzech słów w języku angielskim: outside-resource-using, co oznacza wykorzystywanie źródeł zewnętrznych. W biznesie polega to na zleceniu wykonania pewnej części obowiązków firmie zewnętrznej, która jest specjalistą w danym kierunku. Do najczęstszych dziedzin outsourcingu zaliczamy: it, administrację, audyt, księgowość, a także szkolenia przez zewnętrzne osoby, a także zaopatrzenie. Wszystko zależy od tego kogo i do czego potrzebujemy. Outsourcing cieszy się dużą popularnością, lecz powinniśmy podchodzić do tego odpowiedzialnie. Firmę z którą zamierzamy współpracować musimy bardzo dokładnie sprawdzić. Upewnienie się czy jest w stanie wykonywać powierzone jej obowiązki na najwyższym poziomie jest dla nas kluczowe. Staje się jedną ze składowych założeń naszej firmy, czuwajmy nad tym.

Czy to się opłaca?

Biznes to przede wszystkim ludzie i pieniądze. Czy z ekonomicznego względu takie rozwiązanie się w ogóle opłaca? Biorąc na przykład outsourcing it, czy nie bardziej opłacalne byłoby po prostu zatrudnienie informatyka? Nie jest to takie oczywiste. Zatrudniając daną osobę bierzemy na siebie obowiązek i odpowiedzialność. Musimy zadbać o jego wdrożenie się w strukturę firmy, a także o szkolenie jego umiejętności. Decydując się na outsourcing it zlecamy konkretne usługi, które po prostu mają być wykonane. Są tam specjaliści w konkretnej dziedzinie, więc mamy pewność, że są w stanie wykonać usługę, którą oferują. Outsourcing it umożliwia firmie na konkretne działania, zgodne z jej założeniami, przerzucając dodatkowe obowiązki na zewnątrz.

Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

Wybranie outsourcingu wiąże się z oczywiście ryzykiem. Zależy to oczywiście od danej usługi, ale mimo wszystko przekazujemy informacje o firmie, o klientach w obce ręce. W obecnych czasach kwestia danych osobowych w oparciu o RODO jest szczególnie ważna Może od niej zależeć sukces i dalsza reputacja firmy. Dlatego tak ważne jest, żeby przed wyborem konkretnej firmy dokładnie ją sprawdzić. Liczy się wykształcenie, kompetencje i umiejętności specjalistów, którzy mogą nam pomóc w naszych działaniach. Warto wziąć pod uwagę również opinie innych. Firma zewnętrzna, której powierzamy outsourcing, staje się jednym z naszych filarów, od którego zależeć będzie nasz sukces lub porażka. Decydujmy o tym świadomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj