Wybór odpowiedniego serwera ma kluczowe znaczenie dla bezproblemowego działania serwisu internetowego, poczty e-mail czy jakiejkolwiek usługi online. W przypadku bardziej wymagających projektów warto wziąć pod uwagę serwer VPS.

Mawia się, że dobry serwer to już połowa sukcesu, jeśli chodzi o szybkość działania witryny lub usługi internetowej. Należy zdawać sobie sprawę, że powolne otwieranie się strony www jest jednym z najczęstszych powodów rezygnacji użytkowników z wejścia do serwisu i wpływa mocno na obniżenie konwersji. Wolne ładowanie się strony, a do tego częste awarie i przerwy w działaniu witryny wpływa również negatywnie na SEO. Aby uniknąć takich problemów, warto wybrać dobrej klasy serwer. Nie musi to być od razu serwer dedykowany. Na początek wystarczy serwer VPS.

Czym jest serwer VPS?

Zanim wyjaśnimy, kiedy warto się zdecydować na serwer VPS, należy wyjaśnić, czym w ogóle jest taki serwer. VPS to skrót od Virtual Private Server. Oznacza to prywatny wirtualny serwer. W praktyce jest tak, że serwer fizyczny jest dzielony na wiele mniejszych części, które właśnie nazywamy serwerami wirtualnymi. Każdy z użytkowników VPS ma do dyspozycji pewną część zasobów serwera fizycznego. Jednak są one zdecydowanie większe niż przy hostingu współdzielonym. Do tego otrzymujemy gwarancję mocy obliczeniowej i możliwość samodzielnej konfiguracji serwera. Należy dodać, że w przypadku serwerów VPS stosuje się dwa rodzaje wirtualizacji: parawirtualizacja (VPS mają elementy jądra wspólne z systemem bazowym, którym może być na przykład Linux, a wtedy nie uruchomimy innego systemu) i pełna wirtualizacja (można uruchomić dowolny system operacyjny, ponieważ wspólne są tylko zasoby sprzętowe).

Kiedy warto wybrać serwer VPS?

Wróćmy teraz do zasadniczego tematu naszego artykułu. W przypadku dopiero tworzonego projektu internetowego często wystarcza najprostsze rozwiązanie, jakim jest hosting współdzielony. Z czasem może jednak okazać się, że to za mało. Gdy przydzielone nam zasoby stają się niewystarczające, to znak, że czas przesiąść się na serwer VPS. Taki serwer zapewnia szybkie ładowanie strony www, możliwość zaawansowanej i dowolnej konfiguracji serwera oraz łatwy dostęp do wszystkich zasobów. Otrzymujemy dostęp do konta root, co pozwala ustawić różne funkcje serwera VPS według własnych potrzeb. Istotne jest także to, że VPS to pełna izolacja uruchamianych procesów i dostęp do fizycznych zasobów serwera. Warto postawić na serwer VPS, gdy prowadzi się duży serwis internetowy, potrzebny jest dostęp do SSH, gdy pisze się własne aplikacje i skrypty, które trzeba przetestować online. Taki serwer doskonale sprawdzi się również w przypadku sklepu internetowego, serwera poczty czy gier.

Ważne parametry serwera VPS

Na koniec trzeba jeszcze przypomnieć, na jakie parametry warto zwracać uwagę przy wyborze serwera VPS. Przede wszystkim ważny jest procesor, który stanowi tak naprawdę serce serwera. Powinien to być jak najnowszy model procesora o jak największej liczbie rdzeniu i taktowaniu. Należy także zwrócić uwagę na pamięć RAM, pojemność dysku i jego rodzaj, przepustowość, ilość transferu do wykorzystania i obecność rozszerzonego backupu. Dostawca usług internetowych powinien także zapewniać intuicyjny panel klienta, który pozwala łatwo wykonywać konfiguracje serwera. Warto także sprawdzić, gdzie zlokalizowana jest serwerownia. Jeśli w Polsce, mamy szansę na niskie pingi.

Serwer VPS to możliwości zbliżone do serwera dedykowanego, ale zdecydowanie mniejsze wydatki. VPS zapewnia nam dużą niezależność i niezawodność działania naszych projektów internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj